Napadlo vás někdy zamyslet se nad tím, co je vlastně obtížného na přestěhování docela obyčejného klavíru nebo piana? Vždyť je to vlastně něco jako kus nábytku, podobně jako šatní skříň nebo postel, kterou popadnete ve dvou lidech za pelest a vynesete během pěti minut před dům. Kdo však nikdy neměl klavír ve své blízkosti, stěží pochopí, že pro stěhování pian v Brně i kdekoli jinde potřebujete zvláštní režim.
Objem – klavíry a pianina zaujímají poměrně velký objem a projít s nimi dveřmi je někdy nad lidské síly. Problematické je i vytáčení na schodech a zejména naklápění, protože nástroj by se měl stěhovat v přirozené poloze.
Cena – stěhovací firmy jsou pojištěné a toto mohou být právě ony problematické situace, kdy dojde k nevratnému poškození nástroje. Jestliže byste chtěli přestěhovat klavír svépomocí i bez pojištění, riskujete značnou finanční újmu, protože některé nástroje jdou i do stovek tisíc korun.
Hmotnost – kdo se domnívá, že klavír popadne do rukou, zvedne a přenese s kamarádem třeba po schodech do patra, měl by si nástroj nejprve potěžkat, aby změnil názor. Hmotnost těchto břemen mnohdy přesahuje, například u klavírních křídel i půl tuny, opravdu není legrace přenášet něco takového ani na stěhovacích popruzích. Vzhledem k extrémně vysoké hmotnosti je k tomu zapotřebí těžká parta, která nejen, že nástroje přenese, ale postará se i o jejich zajištění proti poškození.
Poškrábání laku – hudební nástroje obecně patří do zvláštní kategorie výrobků, s nimiž by se také podle toho mělo nakládat. Každý škrábanec na vnějším skeletu se tu bude vyjímat jako modřina na oku po úderu pěstí a chcete-li s nástrojem vytvářet hudební produkci pro pozvané hosty například na svatbě nebo promoci, měli byste se postarat o to, aby ke škrábancům na klavíru nedošlo. Je proto velmi důležité nástroje balit, například do bublinkové fólie a tenké stretch fólie.